Blog

Tour de Konstytucja

Tour de Konstytucja, czyli wielki wyścig o prawa obywatelskie!

Bez świadomego obywatela, nie ma poczucia wspólnoty ani solidarności, nie ma troski o państwo rozumianej jako dbałość o najważniejsze wartości tj. wolność i równość w życiu osobistym i społecznym. Nie ma miejsca także na demokratyczne państwo prawne, bowiem praworządności jest gwarantem zachowania wszelkich swobód obywatelskich. Obywatel świadomy to obywatel rozumiejący swoje podstawowe prawa, obowiązki i wolności. Obywatel świadomy to obywatel z Konstytucją nie tylko w ręku, ale z Konstytucją na ustach, z Konstytucją na koszulce, czyli na piersi. Obywatel z Konstytucją w „sobie”.

Był kiedyś obywatel G.C. , który tak przenikliwe śpiewał o Polsce – „ to nie kochanka ale sypiam z nią”. Każdy z nas „sypia” z własnym krajem i od świadomości obywatelskiej zależy jak swoją KOCHANKĘ potraktuje.

Ja obywatelka M.S., obywatelka z podwójnym obywatelstwem: polskim i europejskim, podziwiam pewien piękny projekt, który zrodził się z poczucia więzi międzyludzkich oraz patriotyzmu polskiego w XXI wieku. Patriotyzmu w którym nie ma miejsca na martyrologię, opium ludu czy inne ekstazy. Patriotyzmu opartego na Pokoju, współpracy międzypaństwowej i wymianie, przenikaniu kultur i różnorodności.

Tour de Konstytucja to pomysł Roberta Hojdy.  Tour de France – moje pierwsze skojarzenie. Wielki wyścig kolarski. 

Tour de Konstytucja wielka walka o świadomość obywatelską. 

Od 4 czerwca 2021r. do 8 sierpnia 2021r. podróżując po całej Polsce, tour de busem, pomysłodawca odwiedza wszystkie regiony kraju, miasta i miasteczka, malutkie miejscowości, położone na mapie naszego państwa i rozmawia z mieszkańcami o Konstytucji RP. Co więcej w czasie spotkań można otrzymać egzemplarz Konstytucji. Można spotkać się z prawnikami, sędziami, adwokatami, prokuratorami, ludźmi sztuki i kultury. I można pytać i mówić, o tym co jest dla nas zapisane na kartach Ustawy Zasadniczej. Wielki projekt jednoczenia tak zwaśnionego i podzielonego, przez obecnie rządzących społeczeństwa.  Patronat nad tym przedsięwzięciem objął dr. bab. Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich VII Kadencji. Realizatorami tego dzieła, są wyłącznie obywatele!

To tylko mała zapowiedź. Zachęcam do uczestnictwa. Więcej na stronach:
Tour de konstytucja – WWW
TourdeKonstytucja – Facebook
Robert Hojda – Facebook

Więcej do Was w kolejnym wpisie.

apl. adwokacka Magdalena Smolińska
Obywatelka 
Europejka

0 0 votes
Article Rating

Tagi: ,
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments